Facebook Twitter
KÖPRÜDER KÖPRÜDER

Sempozyum

Sempozyum

Diyarbakir'da "Sanat, Marifet ve Ittifak Için Sosyal Kalkinma Sempozyumu” düzenlenecek.Diyarbakir Valiligi, Dicle Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Arastirmalar Vakfi isbirligiyle 13-15 Aralik 2013 tarihleri arasinda Diyarbakir'da düzenlenecek sempozyumla ilgili açiklama yapildi.

Diyarbakir Valisi Mustafa Cahit Kiraç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysegül Jale Saraç, Akademik Arastirmalar Vakfi Baskani Prof. Dr. Gürbüz Aksoy ve Risale Akademi Kurucu Iyesi Dr. Ismail Benek tarafindan yapilan ortak açiklama söyle:

Bilgi toplumundan bilgelige geçisin yasanacagi 21. Yüzyilda, kalkinmanin insani zemininin insa edilmesi önem arz etmektedir. Bireyin ekonomik ve sosyal beklentileri yeni bir boyut kazanmaktadir. Yasanan ekonomik ve sosyal krizler, sosyo kültürel degerlerin önemini ortaya koymaktadir. Bu durum kalkinmada yeni model arayislarina ve insan odakli yeni anlayislarin tüm politikalarda ve karar verme süreçlerinde etkin olmasi sonucunu vermektedir.

Bu anlayis dogrultusunda sosyal politikalarin üretecegi “kalkinma” rakamlarla ifadenin  ötesinde, toplum için ve toplum tarafindan üretilecek bir iyi olma durumu olarak kabul edilmistir. Bu iyi olma durumu, sadece satin alma gücünün yüksekligi ve teknolojiye ve tüketim mallarina erisimi degil; ferdi oldugu kadar içtimai olma, ahlaki temellere oturma, özgürlesme, is disinda ve iste üretkenlik, egitim, saglik ve sosyal hizmetlerden insanca faydalanabilme, temiz ve kendini yenileyebilen bir dogal çevre içinde yasama, sosyal güvenlik ve sosyal koruma aglarindan faydalanma, sosyal adaletin toplumun tüm kurumlarina nüfuz etmesi, insan haklari ihlalleri ve yoksulluk magduru olmamayi içermektedir.

Sosyal kalkinma, kapsamli ve kapsayici alternatiflerle insanlarin firsat ve tercihlerinin  artirilmasini amaçlamaktadir. Sosyal politikalar devletin de bu sürece katkida bulundugu araçlardir. Sosyal politikalar kadinin, gencin, dezavantajlinin, engellinin, yaslinin, siddet görenin, kendini ifade etmekte zorlananin sikinti ve farkli düsünme engellerinin ortadan kaldirilmasi, her türlü yoksullukla ve yoksunlukla, yapamazlikla mücadele araci olarak görülmektedir. Bu iyilestirme de sosyal hayatin temel dinamiklerinden olan sivil toplum kuruluslarina sorumluluk düsmektedir.

Sosyal kalkinmanin temelinde, bireyin ve toplumun refah ve huzurunu temin etmek   yatar. Kalkinma, bireyin gelismislik kapasitesine baglidir. Bu bakimdan bireyi odaga alan ve özgürlüklere dayali sosyal kalkinma önem kazanmaktadir.

Bu çerçeve içinde özgürlesmeden dogan maddi ve manevi üretkenlik ve bunun insanliga getirecegi ayricaliksiz huzur ve mutluluk için Islam toplumlarini geri kalmisliga sürükleyen cehalet, zaruret ve ihtilafin üstesinden gelecek “Risale-i Nur’un Sosyal Kalkinma Reçetesi”ni müzakere etmek istiyoruz.

Said Nursi, problemleri hiçbir zaman gündelik problemlere veya çözümlere indirgememis, bütünü iyice tahlil etmis, tespitler ve uygulama zemini zaman alsa da köklü çözüm önerileri sunmustur. 1900'lü yillarin basinda Müslümanlarin geri kalisinda da etkili üç unsuru "düsman" olarak zikreder: "Cehalet, Zaruret ve Ihtilaf".

Nursi bu tespitleri yaparken sadece durum tespiti yapmakla yetinmemis, çareyi de sunmustur. Sundugu reçete, silah olarak isimlendirdigi ‘’Sanat, Marifet ve Ittifak’tir’’. Bu üç unsur, birbirleriyle iliskilidir. “Ilimsiz marifet, marifetsiz sanat olamaz.” düsüncesinden hareketle kendi sistematigi çerçevesinde geri kalmaya sebep olan bu unsurlarin asilmasi yolunda  "müspet hareket" tarzini gelistirmistir.

Cehalete karsi ilim ve marifet, zarurete karsi sanat, teknoloji ve sanayi alanlarinda ilerleme, ihtilafa karsi ise bir vücudun azalari, bir fabrikanin çarklari, bir binanin tuglalari gibi, birbirinde fani olmak derecesinde ittihat ve ittifak etmek gerektigini ifade eden Bediüzzaman'in düsünceleri ilim adamlarinin dikkatli nazarlariyla tetkik edilmeyi beklemektedir.


Eklenme Tarihi: 11/27/2013

Okunma Sayısı: 869

Diğer Haberler >>